Briose cu floricele

de Miha
1537 vizualizări
Briose cu iaurt

Astazi am facut din nou briose, briose cu floricele 🙂 E un desert rapid, care place copilasilor si noua adultilor deopotriva, mai ales mie 🙂 pentru ca pot sa ma joc cu ingredientele in functie de ce am prin frigider. :))

Ideea am ochit-o pe blogul Laurei S, numai ca mie mi-a fost mai la indemana forma floricica. :)) Si daca tot a venit primavara… Am facut o ciocolata de casa in care am pus colorant rosu si am taiat cu forma floricelele. Le-am pus la frigider pana au fost gata briosele.

Briose cu iaurt
Astazi am facut din nou briose, briose cu floricele 🙂 E un desert rapid, care place copilasilor si noua adultilor deopotriva, mai… Briose si checuri Briose cu floricele European Printează
Nutrienți 200 calorii 20 grams grăsimi
Evalueză 5.0/5
( 1 vot(uri) )

INGREDIENTE

  • Pentru 15 briose avem nevoie de:
  • 2 oua
  • 150 g zahar
  • 50 ml ulei
  • 250 ml iaurt
  • 1 banana
  • 1 lingurita praf de copt
  • 1 zahar vanilat
  • 1 praf de sare
  • 1 cana si jumatate de faina
  • 50 g ciocolata taiata bucatele

Mod de preparare Briose cu floricele:

Ouale se bat bine, impreuna cu praful de sare, pana isi dubleaza volumul. Adaugam zaharul si vanilia si mixam in continuare. Apoi pe rand uleiul, iaurtul, banana pasata si faina amestecata cu praful de copt. La sfarsit ciocolata bucatele.

Se toarna compozitia in forme si se da la cuptor, la 180 de grade, pentru 30 de minute.

Le-am ornat cu frisca si floricele. 🙂

Dulciuri fel de fel

poate vă plac și rețetele

6 comentarii

vasari 3 martie 2009 - 12:16

Miha, ce primavara frumoasa pe blogul tau ! :)) Arata suuper, sigur o sa incerc si eu, dar la nivel de incepator. 🙂

Răspuns
Miha 3 martie 2009 - 12:58

Alina,sigur vor iesi foarte frumoase! 😉 Te pup si multumesc!

Răspuns
laura laurentiu 4 martie 2009 - 12:01

Ce frumoase si primavaratice sunt, Miha! Clar trebuie premiate – te asteapta un premiu dulce pe pagina mea! 😉

Răspuns
Miha 4 martie 2009 - 12:12

Wauuu…ce m-am emotionat! Multumesc mult Laura! Negresit o sa trec sa-l iau…Te pup!

Răspuns
Ala Oancea 4 martie 2009 - 12:19

Ce bine arata !

Răspuns
Miha 4 martie 2009 - 12:21

Multumesc Ala!

Răspuns

Lasă un răspuns